Един от най-големите производители и дистрибутори на детски стоки Дидис внедри dsWMS и в склада си в София
Публикуванo на 18.09.2023
автор: Боян Джамбазов
Основни участници в проекта:
Възложител : Дидис
Проектен мениджмънт: Логистична Академия
Софтуерна компания: Стедософт
След като преди две години dsWMS беше успешно пуснат в централния склад в Шумен на фирма Дидис ( производител, вносител и износител на бебешки и детски продукти с марките LORELLI и BERTONI) дойде ред и на регионалния склад София.
Проектът в Шумен включваше управление на един основен склад и два буферни, което затрудняваше разпределението на складовите задачи към служителите, тъй като движението на стоки между отделните складове беше непрекъснато.. По време на GoLive алгоритмите за управление бяха променяни няколко пъти, докато се получи търсения ефект и оптимизация.
Няколко месеца по-късно се въведе и измерване на представянето на всеки служител. Операциите, които се оценяват са много и разнообразни, като започват с разтоварване на контейнери и завършват с пакетиране на пратки за чуждестранни куриерски фирми. Пратките за различните пазари се опаковат по различен начин, според спецификите на пазара.
Складът в София изглеждаше доста по-лесна задача, но спецификата на складовите операции тук е доста по-различна. Складът съхранява над 2 хил артикула на площ от 1000 кв.м., което изисква поръчки да се комисионират от всички стелажни нива. За целта се ползват ордер пикери с височина на повдигане до 6.5 метра. Машините са големи и тежки и е опасно ( дори невъзможно) две от тях да работят в един стелажен коридор. По тази причина беше необходимо складовите задачи да се разпределят така, че освен ефективност да се търси и високо ниво на безопасност. Това наложи въвеждане на изцяло нови алгоритми за разпределение на задачите към складовите оператори, с което колегите от Stedosoft се справиха безупречно.
В продължение на около два месеца всичко се планира и тества внимателно, за да сме сигурни, че няма да има проблеми по време на GoLive. Служителите преминаха няколко цикъла на обучения, включително в склада в Шумен. По този начин пускането на системата премина леко и без съществени сътресения, което обикновено е рядкост при подобни проекти.
Пожелаваме на колегите попътен вятър и им пожелаваме да продължат да се развиват все така успешно. А ние сме насреща за последващи оптимизации и нови проекти.