Новият логистичен склад на верига магазини Зора заработи на пълни обороти
Публикуванo на 06.09.2023
автор: Боян Джамбазов
Основни участници в проекта:
Възложител и инвеститор: Зора Логистик
Идеен проект: Логистична Академия
Архитектурен и технически проект: Иво Петров Архитекти
Строителна компания: Бараж Груп
През месец август 2023 новият логистичен склад на верига магазини за черна и бяла техника Зора заработи на пълни обороти. Базата е разположена в индустриалната зона на град Божурище.
Полезната складова площ е около 20 дка и е разделена на няколко зони, в зависимост от вида на стоките, които ще се обработват: едра бяла техника, стоки с нестандартни палети ( телевизори ), евро палети. На втори етаж мецанин е обособена зона, където ще се съхраняват и обработват дребни стоки.
Допълнително палетизираните стоки за разделени по основи групи, за да се улесни изграждането на миксирани палети.
По време на идейното проектиране бяха разгледани няколко за цялостно функциониране на склада, като за всяко решение беше изготвена финансова обосновка, включително ROI. Единият от вариантите включваше използване на специално конструирани VNA машини с клампи за обработка на единични бройки едра бяла техника на височина до 11 метра и работещи в коридори с широчина 1,6м.
Беше изготвена 3D симулация за работата на електрокарите с клампи при максимално планирано дневно натоварване за да се определи капацитетът на ли-йон батериите, с които трябва да бъдат оборудвани машините.
Съвместно с колегите от Stedosoft беше извършено цялостно пренастройване на системата за управление на склад dsWMS с цел постигане на максимална ефективност в новия склад. Алгоритмите за настаняване на палетизирана стока се оптимизираха и адаптираха към новата инфраструктура. Проведоха се редица обучения и дискусии с цел отстраняване на евентуални проблеми.
Промени се и логиката за изпращане на задачи за изпълнение към отделните служители, които следваше да са съобразени със зоната и оборудването с които всеки от тях работи.
Разработи се изцяло нова стратегия за настаняване на едра бяла техника на земя, като системата освен с текущи наличности започна да работи и с очаквани бъдещи доставки. По този начин изборът на най-оптимална локация за настаняване на стока се определя от желано бъдещо състояние в перспектива от няколко седмици, като периода може да се разширява или свива в зависимост от нуждите. Целта е, да се постигне максимално използване на капацитета на всеки стиф и по този начин да се повиши ефективността на складиране.
Обстойното планиране и многобройните тестове спомогнаха новият склад да заработи на пълнен капацитет още през първата седмица от неговото пускане. През следващите месеци ще продължим да работим за подобряване на складовите операции, като предстои въвеждане на динамично маршрутизиране на движението на пикърите при изпълнение на поръчки за изход, където се очаква да постигнем над 20% съкращаване на времето за комисиониране.